Kategorie blog
Artykuły
Rodzaje spęczeń przewodów hamulcowych
Rodzaje spęczeń przewodów hamulcowych

Przewody hamulcowe samochodów osobowych zakończone są trzema rodzajami spęczeń. Najczęściej spotykanym i określanym jako standardowe, jest spęczenie pojedyncze SF, z j. angielskiego single flare. Nazwa związana jest bezpośrednio z cyklem pracy przyrządu do spęczania przewodów, który w tym przypadku jest cyklem pojedynczym.

Spęczenie pojedyncze SF, nazywane często "grzybkiem", stosowane jest przede wszystkim do złączek z gwintem zewnętrznym w miejscach łączenia przewodów sztywnych z elastycznymi lub w zależności od konstrukcji układu hamulcowego, bezpośrednio do zacisku lub cylinderka hamulcowego.

Złączki WP, do których można stosować tego rodzaju spęczenie, to np. złączki 5-100-105 M10x1 (najbardziej popularne i najczęściej spotykane w pojazdach europejskich), złączki 5-100-112 M10x1,25 (Fiat 125, 126, 132, Łada, Polonez) lub 5-100-104 M12x1 (pompy hamulcowe, pompy ABS).

Spęczenie pojedyncze SF "grzybek":

 

Spęczeniem niestandardowym nazywane jest spęczenie podwójne DF, z j. angielskiego double flare, potocznie określane jako "lejek".

Nazwa związana jest również z cyklem pracy przyrządu do spęczania przewodów, który w tym przypadku jest cyklem podwójnym. Pierwszy cykl polega na wykonaniu spęczenia pojedynczego SF, a podczas drugiego, przy użyciu odpowiedniego zakuwaka, nadawany jest kształt spęczenia w postaci lejka.

Spęczenie podwójne DF stosowane jest w przewodach hamulcowych pojazdów z rynku azjatyckiego, w których występuje zawsze ze złączką o kodzie WP 5-100-116 M10x1. Możliwe jest również stosowanie spęczeń DF z innymi złączkami, np. posiadającymi gwinty zewnętrzne calowe, występującymi bardzo często w pojazdach amerykańskich.

Spęczenie podwójne DF "lejek":

Ostatnim spotykanym rodzajem spęczenia przewodów hamulcowych oraz przewodów układów hydraulicznych np. zawieszenia, jest spęczenie do pojazdów marki Citroen (BX, CX, 2CV, Xantia).

Spęczenie "Citroen":

 

Dwa pierwsze rodzaje spęczeń można stosować do każdego rodzaju materiału, z jakiego przewody mają być wykonane: rurek stalowych, miedzianych oraz miedziano-niklowych. Ostatni typ spęczenia przeznaczony do pojazdów marki Citroen można stosować wyłącznie w przypadku przewodów miedzianych oraz miedziano-niklowych, ponieważ rurki stalowe nie są produkowane w średnicach 3,50 oraz 4,50 mm.

Do łączenia poszczególnych odcinków przewodów hamulcowych, o ile zachodzi taka konieczność, zaleca się stosowanie odpowiednich łączników lub redukcji mosiężnych.

Dostępne w sklepie złączki przewodów: KOŃCÓWKI PRZEWODÓW HAMULCOWYCH WP

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl