Kategorie blog
Artykuły
Przewód hamulcowy stalowy czy miedziany?
Przewód hamulcowy stalowy czy miedziany?

Pojazdy osobowe wyposażone są fabrycznie w przewody hamulcowe wykonane z rurek stalowych. W przypadku remontu układu hamulcowego, można jednak skorzystać z rozwiązań alternatywnych w zakresie doboru materiału z przeznaczeniem na nowe przewody.

Najbardziej znane, popularne i najczęściej spotykane są rurki miedziane, które jeśli chodzi o właściwości ogólne stanowią najprościej rzecz ujmując kompromis pomiędzy trwałością na przestrzeni lat, a ceną. Ich zachowanie w czasie należy jednak rozpatrywać również w odniesieniu do przewodów stalowych i miedziano-niklowych, ponieważ dopiero analizując te trzy rodzaje materiałów, będzie można zadecydować czy jedne są lepsze od drugich i w jaki sposób, a to wszystko w zależności od przeznaczenia, planowanych wydatków lub zakresu przeprowadzanych prac naprawczych układu hamulcowego.

Przewody stalowe stanowią najtańsze rozwiązanie. Pokryte są powłoką PVF zabezpieczającą przed działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych (np. uderzające w przewody kamienie), ale z uwagi na strukturę materiału są najtrudniejsze w profilowaniu. Stal jest po prostu twarda, więc montaż takich przewodów odbywa się tylko z użyciem specjalistycznych narzędzi do gięcia rurek.

Przewody miedziane są nieco droższe od stalowych, ale zdecydowanie łatwiejsze do ułożenia. W niektórych przypadkach rurki miedziane można profilować nawet w dłoniach bez ryzyka ich uszkodzenia. Jeśli jednak brak nam wprawy lub pewności, zawsze lepiej użyć giętarki.

Przewody miedziane są więc przystępne cenowo, łatwe do profilowania i co najważniejsze - łatwe również podczas przygotowywania spęczeń. Do rur miedzianych można bowiem użyć nawet taniego, niskiej jakości przyrządu z hipermarketu, który jednak w przypadku rurek stalowych w zdecydowanej większości przypadków nie zda egzaminu.

Najdroższe, ale też najbardziej trwałe, są przewody miedziano-niklowe. Dodatek niklu sprawia, że nie ulegają utlenianiu i nie korodują jak stal. Ich obróbka porównywalna do rurek miedzianych zdecydowanie ułatwia profilowanie i prawidłowy montaż przewodów.

Bez względu jednak na rodzaj użytego materiału wszystkie rurki WP znajdujące się w ofercie sklepu, w związku wysoką jakością samego produktu są bardzo trwałe. Ewentualne minusy i plusy rozpatrywać należy więc w okresach czasowych kilku lub kilkunastoletnich oraz w zależności od sposobu użytkowania pojazdu. Wszystko zależy bowiem od tego jak jeździmy, po jakich drogach i do jakich celów nasz pojazd jest wykorzystywany. Przewody hamulcowe, które spiszą się lepiej podczas wieloletniej jazdy po autostradach, nie znajdą zastosowania np. w off-roadzie. Przewody hamulcowe samochodów poruszających się tylko po zasolonych drogach miast, będą mieć zupełnie inną żywotność, niż te same zastosowane np. w pojeździe zabytkowym.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym firmy WP w którym pokazano, dlaczego rurki hamulcowe wytwarzane przez WP są bezpieczne i jak bardzo przewyższają jakością oraz wytrzymałością inne dostępne na rynku tego typu produkty:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl